⚠️ Przygotowania należy zacząć kilka tygodni przed planowanym wylotem! Potrzebne będą:

➡️ PASZPORT – można starać się o wydanie paszportu tymczasowego lub standardowego. Zachęcamy do tej drugiej opcji, o ile tylko mamy możliwość poczekać do 30 dni, bo tyle może trwać wyrobienie paszportu. Wniosek o wydanie paszportu możesz złożyć w urzędzie wojewódzkim. Jeśli jest to nowy wniosek może potrzebny być: akt urodzenia, akt ślubu, dowód opłaty (z Kartą Dużej Rodziny opłata będzie niższa), aktualne zdjęcia, wypełniony wniosek, zgoda obojga rodziców (nawet jeśli są pi rozwodzie, ale oboje zachowali pełnię praw rodzicielskich). Paszport dla dzieci poniżej 13 r.ż. jest ważny 5 lat. Powyżej tego wieku – 10.
 
➡️ WIZA – Dla osób planujących pobyt poniżej 3 miesięcy nie jest konieczna (wymagana rejestracja ESTA – tzw. e-wiza). Czy jednak jesteśmy w stanie przewidzieć przebieg leczenia? Wniosek o wizę można złożyć tu: https://ceac.state.gov/GenNIV/Default.aspx.
Należy pamiętać o opłatach, które trzeba uiścić już w momencie składania wniosku on-line. Opłata za wizę nieimgracyjną dla jednej osoby to około 160 USD. Ponadto czeka nas tzw. „spotkanie wizowe” w ambasadzie USA w Warszawie, na które trzeba wziąć: paszporty, list ze szpitala z datą planowanego przyjęcia, fotografie do wizy, wydrukowane wnioski DS-160, potwierdzenie opłaty za spotkanie wizowe. Czasem terminy możliwych spotkań są zbyt odległe, wtedy można prosić o spotkanie w trybie pilnym. Dzieci poniżej 14 roku życia, posiadające obywatelstwo polskie i mieszkające w Polsce na stałe nie muszą mieć zeskanowanych odcisków palców i stawiać się osobiście na rozmowę z konsulem.
 
➡️ COVID – Obecnie osoby zaszczepione nie musza przechodzić kwarantanny po wjeździe na teren USA. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tu:
 
➡️ ODYSEUSZ – Wyjazd z kraju, zgodnie z zaleceniami MSZ, należy zgłosić tu:. https://odyseusz.msz.gov.pl/
 
➡️ LOT– Datę wylotu należy wybrać tak, aby móc przejść ewentualną kwarantannę. Jeśli jest to lot rejsowy bez asysty warto zapytać o zniżki dla dzieci chorych na stronach/infoliniach przewoźnika. Przed wylotem konieczny jest wydruk karty pokładowej.
 
➡️ UBEZPIECZENIE – Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla wszystkich podróżujących (rodziców, dziecka wyjeżdzającego na operację czy innych członków rodziny). Leczenie w USA jest bardzo drogie, szczególnie w przeliczeniu na złotówki. Warto zapytać firmę ubezpieczeniową o możliwość zabezpieczenia w przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej.
 
➡️ NOCLEGI – Zapytaj szpital o możliwość noclegu po przylocie (przed przyjęciem/po wypisie). Często kliniki mają własne, korzystne umowy z hotelami, które mogą nam polecić. Przy części klinik funkcjonują domy dla rodzin fundacji Ronalda McDonalda.
 
➡️ KONTO – Przed wylotem załóż walutowe konto debetowe w dolarach amerykańskich (USD) – oddzielne lub połączone z Twoim dotychczasowym kontem.
 
➡️ ZĘBY – zagraniczne kliniki często wymagają zaświadczenia o stanie zębów – dental clearance. Przed operacją wszystkie zęby dziecka muszą być zdrowe/wyleczone. Warto zadbać o to odpowiednio wcześniej.
 

⚠️ Koszty pobytu w USA są kilkakrotnie wyższe niż w Polsce. Poprośmy fundację, która organizowała zbiórkę lub miejscowe fundacje o pomoc.

SPRAWY W KRAJU:
➡️ Zadbajmy o dzieci, które tu zostają pod opieką babci/cioci. Przygotujmy notarialne upoważnienie do opieki nad dzieckiem.
➡️ Zadbajmy o wszelkie sprawy szkolne, szczepienia, wizyty u dentysty.
➡️ Przejrzyjmy kalendarz płatności. Warto np. wcześniej podpisać nową umowę OC samochodu (jeśli akurat mija jej termin), by uniknąć sporych, niepotrzebnych kosztów i kar.
➡️ Sprawdźmy, co obejmuje nasza oferta roamingu. To ważne, jeśli chcemy mieć kontakt z rodziną/przyjaciółmi.