PO CO UCZYĆ DZIECKO KASŁAĆ?

 

Kaszel kojarzy nam się z chorobą, czymś, czego chcemy jak najszybciej się pozbyć, więc w sumie, po co się go uczyć ?

Mimo że jest on nieprzyjemny, to dba w chorobie o nasze płuca, pomagając oczyścić je z wydzieliny, zapewnia ich odpowiednią wentylację. Dziecko, które nauczy się efektywnie kasłać przed zabiegiem kardiochirurgicznym, będzie dużo łatwiej radziło sobie z ewakuacją wydzieliny po zabiegu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ po operacji dodatkowym utrudnieniem jest ból rany pooperacyjnej.

 

Jak prawidłowo kasłać?

1. Najpierw trzeba przyjąć odpowiednią tzw. pozycję woźnicy (siad ze stopami opartymi o podłoże, tułów pochylony do przodu, dłonie oparte na kolanach)
2. Wykonujemy głęboki wdech nosem, a następnie długi wydech ustami z 3-4 głębokimi odruchami kaszlowymi (dzięki temu wydzielina przesunie się w kierunku większych oskrzeli i tchawicy).
3. Czynność można powtarzać kilkakrotnie (2-3 razy w ciągu dnia — nie za często, żeby nie podrażnić dróg oddechowych, ale nie wolno zaniedbywać tego, żeby pozbyć się wydzieliny).
4. Należy mieć przy sobie chusteczki, ręcznik papierowy lub ligninę, w którą można odkrztuszać.
5. Ważne! Po operacji (kiedy cięcie przebiega w linii pośrodkowej mostka) należy stabilizować mostek (schować naprzeciwlegle dłonie pod pachami, tak jakbyśmy chcieli ugrzać dłonie). Można dodatkowo ścisnąć poduszkę w celu lepszej stabilizacji).
 
Umiejętność ta będzie pomocna nie tylko po operacji, ale każdym zabiegu z intubacją oraz infekcjach dróg oddechowych, a także plastycznym zapaleniu oskrzeli, które bywa powikłaniem u dzieci po operacji Fontana.
Pomocne w efektywnym kaszlu mogą być inhalacje rozrzedzające wydzielinę, a także masaż wibracyjny i oklepywanie (tutaj ostrożnie zaraz po zabiegu), pozycje ułożeniowe.
Zdajemy sobie sprawę, że te zalecenia te są skierowane do starszych dzieci, jednak pamiętajmy, że kaszel to odruch, który każdy z nas posiada. Mniejsze dzieci, o ile są przytomne, również będą kasłać.
 
Źródła:
Adam Rosławski i Marek Woźniewski „Fizjoterapia oddechowa”
Marek Kuch, Maciej Janiszewski, Artur Mamcarz „Rehabilitacja kardiologiczna”