Sprzęty, które przydadzą się w domu
Zakup sprzętu medycznego, pomiarowego i leków może wymusić zarówno wada serca dziecka, jak i inne schorzenia nabyte w czasie leczenia kardiologicznego, jak i od niego niezależne, a związane np. z zespołem genetycznym. Wiele z poniższych urządzeń, jak i medykamenty można często zrefundować ze środków zgromadzonych na subkoncie w fundacji lub korzystając z innych form wsparcia (o czym piszemy tu: Inne formy wsparcia).
- strzykawki o pojemności 2-5 ml,
- pojemnik/kieliszek do mieszania leków. Mogą to być jednorazowe kieliszki plastikowe. U nas sprawdził się kieliszek do jajka, a czasem połówka jajka-niespodzianki. Dobrze by miało kształt sferyczny, wówczas leki nie pozostają w zakamarkach pojemnika.
- moździerz (mały) lub zgniatarkę/kruszarkę do leków (do kupienia w aptekach),
- woda, opcjonalnie sok do rozcieńczania leków,
- szczelnie zamykane pojemniczki do przechowywania leków robionych, o ile nie są one w takich pojemnikach sprzedawane (np. „szpitalne” zakręcane pojemniki na mleko mamy 100 ml),
- maszynka do dzielenia tabletek (można kupić w aptece za kilka złotych).
- pulsoksymetr, określający stężenie tlenu we krwi i wskazujący pomiar tętna, najlepiej z wymiennymi czujnikami, dostosowanymi do wieku dziecka (noworodek/niemowlę/dziecko/dorosły). W przypadku niemowlęcia tani napalcowy pulsoksymetr nie zda egzaminu. Malejące saturacje będą sygnałem o niewłaściwej pracy serca lub/i płuc. Przyspieszone tętno może pokazać nam infekcję lub poważne zaburzenie pracy serca – częstoskurcz. Jak wybrać sprzęt – dowiesz się TUTAJ
- ciśnieniomierz. W przypadku niemowląt i małych dzieci trudno dobrać optymalny ciśnieniomierz automatyczny. Zdarza się, że nawet deklaracja producenta okazuje się niewystarczająca… Warto zakupić zwyczajny, naramienny ciśnieniomierz zegarowy (manualny) z odpowiednimi, wymiennymi mankietami oraz dokupić do niego stetoskop.
- aparat do pomiaru INR. Na polskim rynku dostępny jest zasadniczo sprzęt, jak i paski do pomiaru kompatybilne z aparatami dwóch wiodących marek. Rozważając zakup warto zwrócić uwagę na cenę pasków, łatwość obsługi, jak i opcją zapisu wyników. Trzeba też sprawdzić, czy konieczny jest zakup nakłuwaczy, czy są one sprzedawane w zestawie. W przypadku konieczności pomiaru INR przydadzą się również gaziki i plasterki. Należy pamiętać, by pomiar wykonywać o stałej porze. Przed pomiarem zaleca się umyć palce wodą, ale ich nie dezynfekować (tylko przetrzeć gazikiem z wodą, a następnie suchym). Nakłucie najlepiej wykonać z boku palca środkowego lub serdecznego (nakłucie na małym palcu boli, na wskazującym mogą robić się zgrubienia, a nawet ograniczone czucie, skóra na kciuku jest natomiast grubsza). Pobierana kropla musi być spora (nakłuwacz z regulacją można ustawić na 4). Bardzo istotne jest systematyczne zapisywanie wyników i uwag dotyczących diety lub infekcji u dziecka. Większość aparatów ma wprawdzie automatycznie zapisuje pomiary, ale warto również samodzielnie prowadzić zapis.
Sprzęt do pomiaru INR w warunkach domowych – film
- koncentrator tlenu, jeśli dziecko wymaga stałego lub czasowego (np. w czasie infekcji).wsparcia tlenem. Wówczas konieczny jest zakup wody destylowanej lub demineralizowanej, chyba że producent ma inne zalecenia.
- ssak medyczny – jeśli dziecko z powodu wady wymaga odsysania wydzieliny.
Wiele z tych sprzętów można wypożyczyć w fundacji lub hospicjum domowym. Zakup elementów eksploatacyjnych pozostaje jednak po stronie rodzica (czujniki do pulsoksymetru, maski do inhalacji lub „wąsiki” do tlenu, paski i nakłuwacze do pomiaru INR.
TUTAJ można pobrać tabelę do zapisywania pomiarów INR
Jeśli dziecko wymaga prowadzenia pomiarów tętna, saturacji czy ciśnienia tabele do ich prowadzenia znajdziecie TUTAJ.
Szerzej na temat zakładania sondy i karmienia pisaliśmy TUTAJ
- sondy,
- plastry,
- strzykawki do karmienia i przepłukiwania,
- żel znieczulający,
- butelki do przygotowywania mieszanki mlecznej szerokootworowe, umożliwiające włożenie strzykawki i zaciągnięcie porcji mleka,
- przedłużacze, łącząc strzykawkę z sondą,
- stojak lub wieszak do strzykawki czy zestawu grawitacyjnego (np. stojak do kroplówki, ale świetnie nada się stelaż od baldachimu, wieszak na ubrania, lampka stojąca itd.)
- pompa, w przypadku, gdy zalecana jest podaż pokarmu w ten sposób. Pompa przyda się także w przypadku żywienia do PEGa.
- waga kuchenna (jest mała i dokładna, posłuż do ważenia pieluch)
- tabela bilansu,
- jeśli dziecko korzysta z nocnika – duży pojemnik z miarką w ml.
- butelka z miarką w ml, by móc określić podaną dziecku ilość wody czy napojów.
Wymaga większej uważności i opieki, Konieczny będzie zakup:
- gazików, które pozwolą uniknąć otarć
- ssaka cewników (Grubość 6 i 8 dla małych dzieci wystarczy)
- rurek tracheotomijnych
Niezbędne będą także:
- sól fizjologiczna do wlewek (jeśli chcemy rozrzedzić zalegającą wydzielinę)
- mocowanie do rurki (najlepsze takie z gąbką)
- Octenisept
- jałowe gaziki
- filtry przeciwbakteryjne do respiratora i złączki ( jeśli dziecko wymaga respiratora)
- filtry do rurki
- woda destylowana (do koncentratora tlenu)
- rękawiczki sterylne.