TEJPOWANIE BLIZNY

Każdy zabieg kardiochirurgiczny z zastosowaniem sternotomii (torakotomii pośrodkowej) wiąże się z rozcięciem wielu tkanek – od skóry, przez powięź, mięśnie po mostek. W efekcie zabiegu na skórze małego pacjenta powstaje widoczna blizna. Tworzy ją tkanka łączna włóknista, która nawet w przypadku starannego zamknięcia rany, bez odpowiedniego postępowania pooperacyjnego może powodować dolegliwości bólowe, uczucia ciągnięcia czy dyskomfortu. Dolegliwości te mogą być odczuwalne po zabiegu, ale mogą też nasilać się wraz ze wzrostem dziecka i być przyczyną nieprawidłowej postawy w.

O mobilizacji blizny pisaliśmy TU. Dziś skupimy się na tejpowaniu, które, w połączeniu z terapią manualną przynosi znakomite efekty.

PO CO TEJPING BLIZNY?

Tejpy (taśmy do kinesotejpingu) mają elastyczność zbliżoną da ludzkiej skóry. Dzięki ich naklejaniu w okolicy blizny zmieniona tkanka nieco się unosi i ściąga. W tkance podskórnej, gdzie zlokalizowane są naczynia limfatyczne i krwionośne, robi się więcej miejsca, a krew i limfa mogą swobodniej krążyć. W efekcie systematycznego tejpowania:

  • tkanka przyzwyczaja się do dotyku, delikatnego ucisku, co może być wstępem do dalszego bardziej intensywnego postępowania z blizną (masaży),

  • tkanka wokół blizny staje się bardziej elastyczna, poprawia się ruchomość blizny,

  • tkanka jest lepiej ukrwiona, a układ limfatyczny i mikrokrążenie pobudzone,

  • okoliczne mięśnie poprawiają swoje funkcjonowanie,

  •  następuje poprawa struktury i koloru zmiany.

KIEDY TEJPOWAĆ?

Tejping można zacząć po całkowitym zagojeniu się rany tj. z reguły po około 3-4 tygodniach od operacji. Rany po drenach, ze względu na bardzo głęboki charakter i późniejsze zamknięcie, mogą goić się dłużej.

JAK TEJPOWAĆ?

Przed rozpoczęciem pracy z blizną w domu należy poradzić się fizjoterapeuty!

Ale mamy ogromne szczęście, bo swoimi doświadczeniami w pracy z blizną u dzieci z wadami serca podzieliła się z nami Pani Marta Słocińska – doświadczona fizjoterapeutka dziecięca, prawdziwy fachowiec. Zapraszamy do obejrzenia filmików!

  • FILMIK 1 – odwrażliwianie blizny (od tego warto zacząć, gdy dziecko nie chce się przekonać do dotykania miejsca cięcia).

  • FILMIK 2 – tejpowanie blizny.

  • FILMIK 3 – tejpowanie blizn po drenach.

Pani Marto, Serdecznie dziękujemy za instruktaż!