1. Nie kłam („No kochanie, pójdziesz tylko tutaj z Panią na badania, wrócisz za chwilkę no, zaraz się widzimy.” Dziecko budzi się na OIOMIE z rurą w gardle, z drenami i obcymi wokół, całe obolałe i do tego oszukane przez własną matkę).

2. Nie używaj słów „To nic nie boli, nie bój się”. Kiedy tak powiesz dziecko po pierwsze wie, że ściemniasz, po drugie upewnisz je, że boli i ma się bać.

3. Okiełznaj swoje emocje. Jeśli Ty się boisz – boi się Twoje dziecko. Nie patrz złowrogo na medyków, bądź miły, przynajmniej przy dziecku.

4. Wytłumacz, co się będzie działo na tyle, na ile dziecko jest w stanie przyswoić. Odegraj w domu scenki, pokaż filmik na YouTube ( tylko taki bez drastycznych scen).

Dla trzylatka wystarczy ; „Pan doktor naprawi Ci serduszko, będziesz mieć plasterek, a pod nim będzie strupek. Może boleć, ale dostaniesz leki żeby przestało.).

5. Bądź blisko – bo możesz (przy pobraniu krwi, zmianie opatrunku itd.).

6. Nie poganiaj, jeśli to możliwe – zaciąganie na siłę do zabiegowego nie jest fajne… Tak, wiemy jak to czasem wygląda, że inaczej się nie da. Jednak próbować można.

7. Wymyśl nagrodę – najważniejsze, żeby była realna, ważna dla dziecka, nie musi kosztować pół pensji.

8. Nie strasz dziecka szpitalem – ( „Nie skacz tak! Bo złamiesz nogę i pójdziesz do szpitala!” – potem dziecko myśli, że jest leczone za karę, a to dla jego dobra prawda?).

9. Znajdź plusy pobytu w szpitalu (mama na wyłączność, TV w pokoju, koledzy, frytki z baru).

10. Zniweluj to, co nieprzyjemne (zastosuj spray do odklejania plastrów, maść znieczulającą do wkłuć).

11. Wybierzcie sobie zabawkę strażnika – będzie zawsze nawet jak mama wyjdzie np. do toalety ( najlepiej nie pluszowy, wtedy można przemycić OIOIM ).

12. Rytuały domowe dają poczucie bezpieczeństwa. Jeśli śpiewasz piosenki na dobranoc albo leki mieszasz z sokiem malinowym w domu, to nie ma zmiłuj – w szpitalu też musisz. Nie zmieniaj rzeczy, których nie musisz.

13. Nie mów dziecku za wcześnie o wyjeździe do szpitala, ale też nie w ostatniej chwili. Dziecko ma prawo wiedzieć i się przygotować, ale zbyt szybko otrzymana informacja może spowodować długotrwały stres.

14. Włącz dziecko w przygotowania: pakowanie i zakupy. Unikniesz sytuacji, kiedy np. będzie chciało mieć inny ręcznik czy piżamę.

15. Jeśli dziecko jest starsze zapewnijmy mu możliwość kontaktu z rówieśnikami, np. kolegami ze szkoły. Komunikacja przez Internet (w granicach rozsądku) pozwoli choć częściowo uczestniczyć w życiu towarzyskim.

Powodzenia!