LOTNICZY TRANSPORT MEDYCZNY – JAK WYBRAĆ?

Jeśli dziecko wymaga specjalistycznej opieki w trakcie lotu do miejsca leczenia, przy wyborze środka transportu należy przede wszystkim kierować się jego bezpieczeństwem. Przed wylotem warto poprosić swojego kardiologa o zalecenia w tej kwestii.

Jakie są możliwości?

Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić jest rodzaju transportu, jakiego wymaga dziecko: czy wystarczy asysta medyczna podczas lotu rejsowego czy wymaga ono transportu indywidualnego dedykowanym samolotem medycznym. Jakie są różnice?

 

⏩ LOT Z ASYSTĄ MEDYCZNĄ – to „zwykły” lot pasażerskim samolotem rejsowym (może być w klasie biznes), podczas którego choremu towarzyszy personel medyczny (w tym lekarz). W samolocie ma on ze sobą sprzęt pomiarowy, jak i sprzęt umożliwiający np. podaż tlenu czy leków, także dożylnie. Pacjentowi może towarzyszyć kilku członków rodziny, a ilość bagażu (także podręcznego) określają linie lotnicze.

⏩ SAMOLOT MEDYCZNY – to transport indywidualny, przeznaczony dla pacjentów w cięższym stanie. Samoloty medyczne posiadają wyposażenie zbliżone do oddziałów intensywnej terapii. W tego typu samolotach istnieje opcja niwelacji różnicy ciśnienia. Mogą mieć różne gabaryty, wyposażenie, ilość miejsca na bagaż, a także ograniczoną ilość osób, które mogą towarzyszyć pacjentowi. Większe samoloty medyczne wymagają mniej międzylądowań. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj lotu trzeba ustalić szereg kwestii logistycznych i technicznych.

⚠️ Uwaga! Im mniej międzylądowań w trakcie lotu tym lepiej, szczególnie dla dziecka z WWS.
 
Co należy ustalić przed dokonaniem wyboru transportu?
 
➡️ KWESTIE BEZPIECZEŃSTWA:
– Na jakie rozwiązanie pozwala stan dziecka?
– Czy dziecko wymaga specjalnych środków bezpieczeństwa w czasie lotu, takich jak hermetyzacja kabiny lub lot na poziomie morza (sea level flight) ze względu np. na nadciśnienie płucne?
– Jaki jest skład zespołu medycznego, jego uprawnienia, kwalifikacje i specjalizacja lekarza, który ma zajmować się dzieckiem.
– Ilość planowanych międzylądowań / przesiadek. To istotne zwłaszcza w przypadku dzieci, u których duże zmiany ciśnienia mogą mieć istotny wpływ na stan zdrowia.
– Czy jest zapewniony bezpieczny transport z domu na lotnisko i z lotniska do szpitala/hotelu?

➡️ CO (KTO?) NA POKŁAD?
– Czy oboje rodzice mogą lecieć?
– Ile bagażu (sprzętu) możesz wnieść na pokład. To ważne zwłaszcza, gdy dziecko korzysta z wózka, ortez, pompy żywieniowej czy koncentratora tlenu. Leczenie może trwać długie tygodnie. Dziecko i rodzic potrzebują ubrań, środków czystości itd. Bagaż podręczny nie wystarczy.
– Czego nie możesz zabrać na pokład?
– Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać? Warto o to zapytać kilka tygodni przed planowanym terminem wylotu.

➡️ PRZEBIEG LOTU
– W jakim języku mówi personel medyczny? To istotne zwłaszcza w momencie, gdy konieczna jest pilna interwencja na pokładzie. Rodzice i medycy powinni móc porozumiewać się bez problemu.
– W jakiej pozycji będzie transportowane dziecko? Czy będzie możliwość zmiany pozycji, wzięcia dziecka na ręce itd.?
– Czy można skorzystać z toalety w czasie lotu?
– Czy sami musimy zabezpieczyć posiłki lub ciepłą wodę do przygotowania mleka (w przypadku małych dzieci). Może to przyziemne pytania, ale dziecko nie wytrzyma kilku czy kilkunastu godzin bez jedzenia. Jeśli nie zabezpiecza ich przewoźnik to musimy zabrać je ze sobą do bagażu.

➡️ ZAPISY UMOWY
– Czy zapisy umowy dotyczące ubezpieczenia na czas transportu są korzystne dla pacjenta?
– Zdarza się, że szpital przekłada przyjęcie (lub np. dziecko poważnie zachoruje) – jakie są możliwości przesunięcia lotu lub rezygnacji, czy zapisy nie są dla nas niekorzystne?
Termin przylotu ustala szpital, firma transportowa i rodzice. Wszystkie trzy strony muszą się odpowiednio przygotować.

⚠️ Nie każde dziecko wymaga lotu medycznego. Wiele dzieci z WWS może z powodzeniem lecieć samolotem rejsowym bez asysty. Należy jednak pamiętać, że przewoźnik, a nawet sam pilot może odmówić wejścia na podkład pasażerowi, któremu nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej opieki w czasie lotu.