WSTĘP RODZICA DO SZPITALA (COVID)

 

Dzwoni telefon do fundacji, w słuchawce przerażona mama:

– Halo, dzień dobry, jestem z dzieckiem na SOR w szpitalu XX, mówią, że chyba zostanie sama beze mnie ❗ 

– Spokojnie, proszę się nie martwić, na oddziale pediatrycznym będzie Pani mogła być z córką. Szpital nie ma takich obostrzeń. 

– Moje dziecko ma niecałe trzy lata ❗ Jest jakiś przepis prawny❓ Co mam robić ❓ ❗

– Zaraz wyślemy wiadomość, na co ma się Pani powołać, będzie Pani z dzieckiem. 

CO ZROBIĆ, GDY SPOTKA NAS TAKA SYTUACJA?

Poprosić o podanie podstawy prawnej i wskazanie zapisu w Regulaminie Odwiedzin lub aktualnym Rozporządzeniu dyrektora w sprawie odwiedzin. Wiedzieliśmy, że ratownik się myli, znaliśmy zasady, które aktualnie panują w tym szpitalu w okresie pandemii. Każda placówka ma jednak w tej kwestii własne regulacje.

W dobie pandemii ustawodawca przerzucił bowiem na szpital obowiązek regulacji kwestii pobytu na oddziale opiekunów, a możliwość wprowadzenia ograniczeń odwiedzin w związku z sytuacją epidemiologiczną wynika z art. 21 ust. 2 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. O prawach pacjenta i Rzecznik Praw Pacjenta.  

Drodzy Rodzice, choć nad takimi dokumentami pracują sztaby prawników warto znać swoje prawa wynikające z aktów nadrzędnych i na nie się powoływać! A zostały one zawarte w: 

  • Ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzecznik Praw Pacjenta (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1127 z późn. zm.), zwłaszcza art. 21, 33 i 34. Istotne jednak są wyłączenia, które wskazano w art. 5 i 21 ust. 2 ww. ustawy,
  • Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zwłaszcza art. 68 ust. 3, art. 71 i art. 72 i inne,
  • ujęto je również w ratyfikowanej przez Polskę Europejskiej Karcie Praw Dziecka w Szpitalu (pkt 2 i 3).

A jeśli macie problem, zgłaszajcie go do Rzecznika Praw Pacjenta pod nr tel. 800 190 590  (a także: biura Rzecznika Praw Dziecka, biura Rzecznika Praw Obywatelskich). Te organy są po to, by pomóc i działać! My również jesteśmy dla Was!