WIOSNA! WIOSNA!

Piękna wiosenna pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. To idealny czas, by zadbać o rozwój naszych dzieci! Bo choć nasze pociechy wymagają specjalistycznej opieki, obserwacji, uważności, podawania leków, zaopatrzenia sprzętowego to nadal pozostają dziećmi. A naszą rolą (między innymi) jest im uroki tego dzieciństwa pokazać. Ruch to także wspaniała forma rehabilitacji!

‼️ Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do stanu dziecka. Powinna sprawiać mu (i nam) przyjemność. Dać poczucie beztroski, ale w granicach bezpieczeństwa. Takie podejście jest ważne w kontekście rozwoju fizycznego, psychicznego i emocjonalnego dzieci z WWS.

Co można robić?

➡️ Spacerujmy! Chodzenie (ruch kończyn dolnych) stymuluje układ krążenia do działania.
➡️ Jazda na rowerze (rowerku), hulajnodze czy rowerze biegowym świetnie wpływa na koordynację, równowagę i układ krążenia.
➡️ Jeśli nasze dziecko wymaga wózka, to także możemy pokazać mu świat! W lesie, parku, zoo czy skansenie znajdzie się wiele niedocenianych atrakcji. Sprawdźmy lokalną ofertę w internecie.
➡️ Gdy pogoda nie dopisuje można skorzystać z basenu rekreacyjnego, by rozluźnić i pobudzić mięśnie, nieco zastane po zimie.
➡️ Gdy dziecko jest słabe, ma problem z chodzeniem ucieszy je zabawa w piasku, piknik na łące, karmienie kaczek w parku. W ten sposób także może „poczuć wiosnę”.
➡️ Nawet jeśli dziecko wymaga sprzętu, sondy czy respiratora to także potrzebuje świeżego powietrza. Spojrzenia czy pytania innych dzieci (a czasem dorosłych) mogą być dla naszego dziecka i dla nas niełatwe, ale walkę naszego dziecka o życie można obudować bajkową narracją (Np. Jak nasza księżniczka walczy ze smokiem „Choróbkiem”).

Czego unikać?

➡️ Dużych skupisk ludzi (to zwłaszcza dotyczy dzieci z niedoborami odporności, które ciężko przechodzą infekcje). Nie zakazujmy jednak dzieciom kontaktu z rówieśnikami – jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania!
➡️ Skateparków, parków trampolin, ekstremalnych parków linowych oraz wesołych miasteczek (zwłaszcza sprzętów, gdzie łatwo o uraz klatki piersiowej).
➡️ Palącego słońca (dotyczy wszystkich dzieci).
➡️ Zbyt długich i forsownych wycieczek. Mamy pomóc naszym dzieciom, a nie zaszkodzić (dzieci z WWS mają często ograniczenia wydolności).
➡️ Loty samolotem i wycieczki w góry należy skonsultować z kardiologiem.
 

O czym pamiętać?

➡️ Przestrzeganiu zaleceń lekarskich (w tym pilnowaniu godzin poddawania leków).
➡️ Odpowiednim nawodnieniu i ochronie przed słońcem (czapeczka, filtr).
➡️ Odpoczynku naszych dzieci.
➡️ Małych przyjemnościach 🙂 🙂 🙂