JAK I KIEDY PODNIEŚĆDZIECKO PO OPERACJI? KIEDY POŁOŻYĆ NA BRZUSZEK? JAK DŁUGO ZABRANIAĆ MALUCHOWI BIEGANIA I WSPINANIA?
Tulenie ma właściwości terapeutyczne, a pionizacja i ruch wręcz leczą i zapobiegają powikłaniom pooperacyjnym, takim jak: zaleganie wydzieliny w płucach (tutaj potrzebny jest również efektywny kaszel, o którym pisaliśmy wcześniej), zakrzepy, zaniki mięśni, wady postawy itd.
Tym artykułem chcemy Wam, Rodzicom, dodać nieco odwagi, żebyście nie bali się dotykać, czy brać na ręce swoich maluchów, oraz świadomie i bezpiecznie pomagali im powrócić do sprawności po operacji serca.WSPI
Rodzaj aktywności zależy od wieku dziecka oraz zakresu operacji i przebiegu rekonwalescencji w pierwszym okresie tuż po operacji. Zawsze należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich, warto również, jeszcze w czasie pobytu w szpitalu, zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty, który wyjaśni nasze wątpliwości.
Leżenie na brzuszku po dwóch tygodniach
Jeśli dziecko szybko dochodzi do siebie, to już po dwóch tygodniach (niekiedy później ze względu na stan dziecka) od operacji można zacząć układać dziecko na brzuszku. Ta czynność ma ogromny wpływ na rozwój każdego maluszka. Dzieci po operacjach serca często nie lubią tej pozycji ze względu na duszność i nacisk na klatkę piersiową. Można sobie z tym poradzić stopniowo, zwiększając kąt nachylenia w pozycji jak do kangurowania na fotelu. Zazwyczaj maluszki trzymane w ten sposób prędzej czy później polubią leżenie na brzuchu. Czasem jednak wymaga to bardziej złożonej interwencji ze strony terapeuty lub jest niemożliwe. Pamiętajmy — Nic na siłę!
Jeśli chodzi o sam przewrót na brzuszek — pierwsze próby warto podjąć pod opieką fizjoterapeuty lub poprosić o instruktaż, aby sprawnie pominąć momenty, gdzie mogłoby dojść do rotacji czy nadmiernego rozciągnięcia klatki piersiowej.
Zakaz podnoszenia pod pachy przez 6-8 tygodni
Dziecko, które ma kilka dni i trzy-, czterolatka podnosimy po operacji serca tak samo – jedna ręka pod pupę, druga pod szyję, głowę. Tak przez 6-8 tygodni. U starszych dzieci może być to trudne, dlatego należy pokombinować. Można np. podłożyć rękę pod głowę i plecy i posadzić potem zsunąć sobie dziecko na kolana podnieść „na pannę młodą”. Jeśli nie masz pomysłu, poproś o pomoc pielęgniarkę lub fizjoterapeutę.
W żadnym wypadku nie wolno podnosić „pod pachy” ani ciągnąć za rączki. Chodzi tutaj o to, żeby nie doszło do rozejścia się mostka, ale też, aby nie sprawiać dziecku bólu. Można natomiast podawać do ręki lekkie przedmioty, motywować do wyciągania rączek po zabawkę.
Czego jeszcze nie robić w tym okresie?
Dziecko to bardzo mądre stworzenie. Samo dozuje sobie taką ilość aktywności, jaka jest w stanie wytrzymać. Spontaniczna aktywność fizyczna to najlepszy sprzymierzeniec rehabilitacji. Niektóre zabawy jednak w krótkim czasie po operacji nie są wskazane, a niektóre wymagają od nas zwiększonej uważności i asekuracji. Ważne, aby podążać za dzieckiem – ból, płacz sygnalizują, że daną czynność należy przerwać i sprawdzić przyczynę dyskomfortu.
Dla bezpieczeństwa przez 6-8 tygodni unikajmy czynności takich jak:
- dźwiganie, pchania (np. ciężkich drzwi z samozamykaczem) lub ciągnięcia ciężkich przedmiotów
- pompki, przysiady lub podciąganie się przy meblach
- ruchy okrężne ramion do tyłu (i inne otwierające klatkę piersiową. Na to przyjdzie jeszcze czas)
- ruchy rotujące kręgosłup (skręty tułowia, wyciągnie jednej ręki do przodu, drugiej do tyłu, (należy czynności wykonywać oburącz, blisko ciała)
- udział w zajęciach wychowania fizycznego w szkole (chyba że nauczyciel ma wiedzę i zaproponuje alternatywę w postaci np. ćwiczeń oddechowych)
Czego unikać przez kolejne tygodnie?
Do 12 tygodni po operacji należy unikać aktywności, w których możliwe jest uderzenie w klatkę piersiową. Należą do nich gra w piłkę, rzucanie, hokej, karate lub inne sporty kontaktowe, skoki, jazda na rowerze po wyboistym terenie, jazda konna, pływanie, skakanie na trampolinie (poczekać minimum 4 miesiące, przy stentach zakazane).