POMIAR INR W KILKU KROKACH

 

UWAGI OGÓLNE:

  • Jeśli po raz pierwszy uruchamiasz urządzenie lub używasz nowego opakowania pasków pamiętaj, aby włożyć z boku urządzenia chip dołączony do pasków. Jego numer musi zgadzać się z numerem podanym na fiolce z paskami.

  • Lekarz może zalecić wykonywanie pomiaru codziennie, co 2-3 dni lub w innych odstępach czasu.

  • Pomiar wykonuj o stałej porze, w zbliżonym czasie podawaj też przepisany przez lekarza lek przeciwzakrzepowy.

  • Palec powinien być ciepły, można go rozmasować przed wykonaniem nakłucia.

  • Pomiar najlepiej wykonać na palcu środkowym lub serdecznym dłoni, a nakłucie zrobić z boku opuszka, by oszczędzić dziecku bólu, a jednocześnie uzyskać optymalną ilość krwi. Należy
    pamiętać o zmianie palca/strony nakłucia przy kolejnym pomiarze.

  • Treść komunikatów na urządzeniu może różnić się w zależności od modelu urządzenia.

PRZED BADANIEM PRZYGOTUJ:

  • aparat do pomiaru INR

  • paski

  • nakłuwacz jednorazowy (lub nakłuwacz-pen + lancet)

  • gazik nasączony wodą i dwa gaziki suche

  • mały plaster


WYKONANIE POMIARU:

1. Umyj ręce sobie i dziecku. Nie dezynfekuj miejsca nakłucia

2. Włącz aparat, włóż pasek, wciśnij opcję „test” (w zależności od modelu można włożyć pasek do wyłączonego urządzenia, co spowoduje jego automatyczne uruchomienie). Pamiętaj, by za każdym razem szczelnie zamknąć opakowanie z pozostałymi paskami.

3. Urządzenie oraz pasek nagrzewają się kilka sekund (Komunikat „Odczytywanie paska”). Potem uruchamia się zegar – w tym czasie należy nanieść krew na pasek (Komunikat „Nanieś krew”).

4. W czasie nagrzewania urządzenia przygotuj nakłuwacz. Pen, który ma regulację mocy nakłucia należy ustawić na 3, 4 lub 5 – potrzebna będzie dość duża kropla. Zawsze używaj nowego lancetu lub
nakłuwacza jednorazowego.

5. Przetrzyj palec mokrym gazikiem, a następnie suchym.

6. Nakłuj palec. Na pomiar jest 180 sekund, jednak od momentu nakłucia, do czasu naniesienia kropli na pasek nie powinno minąć więcej niż 15 sekund.

7. Gdy uzyskasz optymalną, sporą kroplę, przyłóż palec do paska i trzymaj go w tej pozycji do momentu pojawienia się sygnału dźwiękowego (Komunikat: „Kontrola jakości. Naniesiono krew”).
Kroplę można nanieść na pasek z góry, jak i z boku.

8. Poczekaj na wynik. W nowszym urządzeniu pomiary są zapamiętywane. Jeśli masz starszy model, warto wydrukować tabelę do zapisu wyników.

9. Przetrzyj palec z resztki krwi drugim suchym gazikiem, załóż plasterek.

10. Domyślnie przyjmuje się, że pożądany wynik powinien mieścić się pomiędzy 2.0, a 3.0. Jednak docelowy wynik, jak i dobór dawki leku przeciwzakrzepowego należy omówić z lekarzem indywidualnie dla każdego pacjenta.

11. W zależności od wyniku należy stosować postępowanie wskazane przez lekarza – uzgodnić z prowadzącym dawkę leku lub samodzielnie ją wyregulować.


Film, być może, pomoże Tobie i Twojemu dziecku oswoić się z nową sytuacją. Powodzenia!