BADANIA

Kondycję serca może ocenić tylko lekarz po szczegółowym badaniu. Odbywa się to w warunkach szpitalnych (dokładniejsza diagnostyka) lub ambulatoryjnie, w poradni kardiologii dziecięcej. Najczęściej wykonywane jest wówczas: echo serca, EKG, pomiar ciśnienia i saturacji, rzadziej RTG klatki piersiowej. Do ważnych badań, wykonywanych u dzieci z WWS należy także: USG brzucha, tomografia komputerowa z kontrastem (Angio-TK), rezonans magnetyczny oraz cewnikowanie serca (badanie inwazyjne).  Zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i na oddziale dziecku może zostać podłączony holter do całodobowego monitorowania pracy serca.

Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie badań krwi. Tylko lekarz może to zrobić i tylko on powinien odczytywać i opiniować wyniki.  Do najczęściej zlecanych badań krwi należy:

  • morfologia ze szczególnym uwzględnieniem poziomu erytrocytów, hemolgobiny, hematokrytu (przy wadach serca dostawa tlenu do komórek może być zmniejszona, wówczas organizm stara się dostarczyć go poprzez zwiększenie produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów), za czym idzie także zwiększenie stężenia hemoglobiny we krwi)
  • NT-proBNP (peptyd, którego poziom we krwi określa się w celu oceny niewydolności serca. Normy dla zdrowego człowieka z reguły odbiegają od tych, które można obserwować u dzieci z WWS)
  • elekrolity (wahania poziomu sodu i potasu mogą wystąpić przy nierzadkich u dzieci z WWS: biegunkach, wymiotach i problemach z jedzeniem)
  • CRP, poziom leukocytów. To parametry zapalne, badane w przypadku podejrzenia infekcji różnego typu. Podwyższony poziom CRP może sugerować infekcję wirusową, przy infekcji bakteryjnej może być on bardzo wysoki i wskazywać konieczność zastosowania antybiotyku 
  • enzymy wątrobowe (ze względu na częste problemy z wątrobą, szczególnie u starszych dzieci z WWS)
  • poziom białka we krwi, elektorforeza białek surowicy (w przypadku wad, których powikłaniem może być pojawienie się zespołu utraty białka czyli enteropatii wysiękowej)
  • poziom digoxyny (inaczej poziom naparstnicy, określany wówczas, gdy przyjmowane są leki na bazie naparstnicy, w celu utrzymania i kontroli optymalnego, terapeutycznego poziomu, który wynosi od 0,8 do 2 ng/ml)
  • hormony tarczycy – przyjmowanie niektórych leków nasercowych może powodować konieczność regularnej kontroli tarczycy.

Poniżej przedstawiono wartości referencyjne peptydu NT-proBNP dla zdrowych dzieci. U dzieci z wadami serca mogą być one nawet kilkukrotnie wyższe:

wiek (w latach):wartość (w pg/ml):
1-3 5-320
4-6 5-190
7-9 5-145
10 5-112
11 5-317
12 5-186
13 5-370
14 5-363
15 5-217
16 5-206
17 5-135
18 5-115
osoba dorosła 5-125