MOBILIZACJA BLIZNY

 

Blizna na klatce piersiowej naszych dzieci to pamiątka po operacji serca, ich wygranej walce i wymaga specjalnego traktowania. Dzięki kilku prostym zabiegom zapobiegniecie zrostom, ograniczeniu ruchomości, wadom postawy, a także zmniejszycie jej widoczność, za co Wasze pociechy na pewno będą Wam wdzięczne.

Jak to robić ❓ Poniżej mały instruktaż ❗❤

Masaż w leczeniu blizny można stosować po upływie 4 tygodni od jej powstania, o ile lekarz da nam zielone światło. Pierwsze zabiegi jak i instruktaż powinien przeprowadzić fizjoterapeuta, następnie rodzic może sam masować bliznę.

Celem zabiegu jest zmiękczenie i uelastycznienie znamienia. Rozpoczęcie wczesnej terapii pozwala osiągnąć możliwie najszybsze efekty.
Zanim rozpoczniemy masaż blizny, przyjrzyjmy się jej i tkankom wokół. Ważne jest, aby rozpoznać, w jakich kierunkach blizna jest mniej ruchoma, a w jakich więcej. Mostek po sternotomii zrasta się nawet do pół roku, dlatego nasze działania należy ograniczyć do tkanek miękkich, tak aby nie naruszyć zrastającej się kości. Na samym początku należy przyzwyczaić dzicko do dotyku okolic blizny, ponieważ jest to miejsce bardzo wrażliwe, często bolesne. Najlepiej zacząć od smyrania blizny i jej okolic piórkiem, delikatnym materiałem np. pieluszką, następnie sukcesywnie przechodzić do dotyku dłonią.
 
WAŻNE ❗
Ból podczas mobilizacji blizny jest niepożądany. Jeśli zaczniemy od zbyt intensywnego masażu, dziecko zniechęci się do dalszej terapii.
Do zabiegu możemy używać oliwki lub kremu, małej ilości tak, aby nie podrażnić skóry, ale też, żeby się nie ślizgać po skórze.
Pierwsze masaże ograniczają się do opracowania tkanek wokół blizny — głaskanie, rozcieranie (ruchem jak ścieranie gumką), przepychanie z boku na bok. Wszystkie ruchy prowadzimy w kierunku do blizny, co zapobiegnie jej rozejściu się.
Po kilku zabiegach (3-4) zmniejszeniu tkliwości dokładamy głaskanie, rozcieranie i DELIKATNE ugniatanie samej blizny następnie, dokładamy chwyt przełamywania i skręcania, na koniec wykonujemy rolowanie podłużne znamienia, przesuwając jego fałd skórny od jednego do drugiego końca. Każdą technikę/chwyt jak i cały masaż dobrze jest zakończyć głaskaniem ala uspokojenia tkanek.
 
UWAGA ❗
Nie zapominajmy o bliznach po drenach!
Czas trwania masażu to około 15 minut (możemy podzielić na 5-minutowe sesje). Zabieg powinien być wykonywany 3 razy w tygodniu; cykl terapeutyczny to 10-15 zabiegów,
a przerwa pomiędzy cyklami powinna trwać 14 dni.
W terapii blizny bardzo skuteczny jest kinesiotaping a u starszych pacjentów wykonuje się również zabiegi z fizykoterapii np. laseroterapię
 
PAMIĘTAJ ❗
Mama to mama, tata to tata – nie musi mieć skończonych specjalizacji ze wszystkiego 🙃
Terapię blizny zacznij w gabinecie fizjoterapeuty — dla bezpieczeństwa i komfortu. Kiedy poczujesz się pewnie możesz rehabilitować swoją pociechę również w domu. ❤