LECZENIE W KRAJACH EUROPY

 

dokumenty

formalności

przygotowanie do wyjazdu

 

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą, wybierając się na leczenie do zagranicznego ośrodka europejskiego? O czym pamiętać?

DLA SIEBIE i DZIECKA:

  • dowody osobiste – także dla dziecka (dowód wyrobiony dla dziecka poniżej 5 r.ż. jest ważny 5 lat, pozostałe – 10 lat. Warto sprawdzić ważność dokumentu i jego stan).
  • Europejskie Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (wniosek można złożyć w oddziale NFZ lub przez E-puap). Mogą przydać się (choć oczywiście mamy nadzieję, że tak się nie stanie) w czasie podróży lub nagłych zdarzeń medycznych (np. złamanie).
  • certyfikat szczepienia/ozdrowieńca i/lub negatywny wynik testu w języku angielskim. Przepisy dotyczące Covid-19 zmieniają się dynamicznie i przed wyjazdem należy sprawdzić aktualne wytyczne dla danego kraju oraz krajów, przez które będziemy przejeżdżać na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Należy pamiętać, że w przypadku krajów związkowych, takich jak Niemcy, każdy kraj/land może ustalać własne przepisy. Jeśli mamy wątpliwości, warto napisać bezpośrednio do ministerstwa zdrowia danego landu. 
  • na podanej wyżej stronie można znaleźć także informacje dot. ewentualnej kwarantanny. W niektórych przypadkach, nawet gdy dany kraj/land przewiduje kwarantannę dla przyjezdnych, nie dotyczy ona dzieci, które mają być poddane pilnemu leczeniu i ich opiekunów.
  • formularz lokalizacyjny. Należy go wypełnić i wydrukować w przypadku wjazdu do niektórych krajów. Chodzi m.in o Niemcy: https://www.einreiseanmeldung.de/, Austrię: https://entry.ptc.gv.at/, Hiszpanię: https://www.spth.gob.es/#_blank (dot. tylko przylotu) czy Belgię.
  • zgłoszenie wyjazdu z Polski w systemie „Odyseusz” (zalecenie MSZ): https://odyseusz.msz.gov.pl/
  • jeśli z dzieckiem jedzie/leci jedno z rodziców – poświadczoną notarialnie zgodę drugiego rodzica na wyjazd zagraniczny (również, jeśli rodzice są po rozwodzie).
  • w przypadku leczenia w ramach tzw. koordynacji świadczeń zgodę Prezesa NFZ (tzw. formularz E112/S2) lub inne dokumenty, przesłane do nas przez NFZ. 

GDY JEDZIEMY SAMOCHODEM:

  • w przypadku podróży samochodem warto pamiętać, że niektóre Państwa, jak Niemcy czy Austria, są podzielone na strefy ekologiczne (Umweltzone). Do niektórych miejsc, w tym centrów dużych miast, wjazd jest możliwy tylko dla aut o niskiej emisji spalin, oznaczonych na przedniej szybie zieloną „plakietką ekologiczną”. Jeśli mamy starsze auto warto sprawdzić przed podróżą, czy spełniamy wymogi, by ją otrzymać. Plakietkę można kupić na stacjach benzynowych czy w internecie, podając dane auta, którym się poruszamy. W przypadku braku naklejki nakładana jest grzywna. Warto pamiętać, że do niektórych stref ochrony nie można wjechać atutami z silnikiem diesla. https://www.green-zones.eu/pl/
  • zalecamy wykupienie pakietu ubezpieczenia z Assistance na całą Europą. W przypadku awarii, gdy posiadamy taki pakiet, najczęściej schemat postępowania jest podobny: zgłaszamy problem na infolinię, podajemy lokalizację. Ubezpieczyciel nawiązuje kontakt z warsztatem partnerskim, ten dzwoni do nas, przyjeżdża, dokonuje holowania/naprawy i rozlicza koszty z naszym ubezpieczycielem.
  • warto mieć przy sobie dokumenty medyczne dziecka w języku angielskim lub języku kraju, do którego jedziemy, nie tylko w celu przekazania lekarzom, ale czasem ich okazanie może okazać się pomocne w czasie ewentualnej kontroli służb w innym kraju.
  • wyjazd samochodem na leczenie zagraniczne może trwać kilka tygodni. Sprawdźmy ważność przeglądu auta.
  • sprawdźmy przepisy ruchu drogowego w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Różnią się one m.in. w kwestiach obowiązku używania opon zimowych, świateł mijania czy obowiązkowego wyposażenia auta w kamizelki odblaskowe, apteczkę itd.

INNE – PRZYDATNE: 

  • jeśli nie mówimy w obcym języku, warto wcześniej zapoznać się ze wszystkimi opcjami naszego translatora w telefonie. Opcje głosowe mogą okazać się przydatne.
  • pakiet taniego internetu z opcją używania w roamingu. Prawie w każdym szpitalu i hotelu są sieci wi-fi, ale internet w telefonie (tablecie) może okazać się bardzo przydatny w podróży. Warto też sprawdzić i ewentualnie uruchomić odpowiednie ustawienia połączeń u naszego operatora, by móc je wykonywać i odbierać, ale by nie zbankrutować.

W obliczu obecnej sytuacji międzynarodowej oraz epidemiologicznej niektóre kwestie zmieniają się z dnia na dzień. Staramy się monitorować je na bieżąco, w zależności od potrzeb naszych podopiecznych. Powodzenia!